Powrót

 

Zawsze przy organizacji ślubu bądź zaproszeniu na wesele pojawiają się pytania o różnej tematyce. Wtedy szukamy odpowiedzi u "wujka Google". Ale już nie trzeba - my odpowiadamy na te najczęściej zadawane. :)

 

1. Przelew zamiast prezentu?

 

Najczęstszym prezentem ślubnym są pieniądze. Ale goście często dojeżdżają na wesele wiele kilometrów np. pociągiem. Co w takim wypadku, jeżeli nie chcą mieć przy sobie większej sumy pieniędzy, można w ramach prezentu zrobić przelew Parze Młodej? Teoretycznie tak ale bardziej elegancko będzie wręczyć prezent. Proponujemy na miejscu skorzystanie z bankomatu, zapakowanie pieniędzy wraz z okolicznościową kartą z życzeniami w ładne pudełko, sakiewkę, szkatułkę, fikuśny szklany pojemnik albo portfel. Pomysłów jest wiele :)

 

2. Imienne zaproszenia dla małżonków.

 

Zdarza się że dostajemy zaproszenie np. od kolegi/koleżanki z pracy z osobą towarzyszącą, a nie z żoną/z mężem, czy takie zachowanie jest taktowne? Absolutnie nie! Jest możliwość, że zostało to zrobione nieświadomie. Natomiast poprawnie zaproszenie powinno zawierać wpis - zaprasza się Annę i Jana Nowaków.

 

3. Poczęstunek z talerza partnera.

 

Czy przy paterach z jedzeniem na weselu i dużej różnorodności menu, jeżeli ja i partner wybieramy inne dania, wypada częstować się z talerza osoby towarzyszącej? W sytuacjach oficjalnych nie interesujemy się, co i jak ktoś je. Nie sięgamy widelcem, aby spróbować dania innej osoby. Inaczej sprawa wygląda, gdy podczas kolacji we dwoje partner poczęstuje swoją potrawą albo zachęci by spróbować pyszności z drugiego talerza. Wtedy takie zachowanie będzie do przyjęcia.

 

4. Jak pokroić tort weselny?

 

Kto powinien dostać pierwszy kawałek? Tradycją jest wspólne krojenie tortu przez Młodą Parę. Przed wjechaniem tortu warto uprzedzić o tym gości za pośrednictwem DJ-a lub konsultanta. Po usunięciu wszyskich ozdób z tortu krojenie rozpoczyna Pani Młoda, a Pan Młody przytrzymuje jej dłoń. Pierwszy kawałek należy do Pary Młodej, która częstuje się nim nawzajem. Kolejne kawałki wędrują do rodziców i pozostałych gości. Dzielenie piętrowych tortów najlepiej zostawić obsłudze, gdyż wymaga wprawy. 

 

5. Czy poprawiny są konieczne?

 

Najlepiej aby wszystko odbyło się tak, jak zamarzy sobie Para Młoda. Często się zdarza, że Młodzi zaraz po weselu wyruszają w podróż poślubną. Poprawiny nie są obowiązkowe zatem jeżeli rodzice nie wyobrażają sobie wesela bez poprawin mogą sami zostać gospodarzami drugiego dnia, bez obecności Nowożeńców. 

 

6. Z abstynencji nie trzeba się tłumaczyć. 

 

Chyba każdy zna zwrot : „Ze mną się napijesz?”. Nie mamy obowiązku tłumaczyć się z naszej decyzji o abstynencji. Może być ona kierowana pobudkami zdrowotnymi bądź ideologicznymi. To nasz sprawa. Jeżeli trafimy na natrętne towarzystwo, najlepiej powiedzieć stanowczo: Dziękuję, nie piję. Jeżeli mimo protestów inni napełnią kieliszek, lepiej nie dyskutować - niech stoi. Jedynie podczas toastów, z grzeczności, należy wznieść kieliszek z winem czy szampanem i markować umoczenie ust. Pamiętajmy, jeżeli to my będziemy znajdować się w roli gospodarza, nie zmuszajmy, a jedynie zachęcajmy gości do jedzenie bądź picia. 

 

 

 

Do usłyszenia!