Powrót

 

Wszyscy uwielbiają dobre rady ale co zrobić na porady nie ma rady. Przy organizacji ślubu i wesela też się pare przyda. Poniżej przedstawiam te najistotniejsze.

1. Przygotowania ślubne

Po tych wymarzonych zaręczynach przychodzi czas na zastanowienie się co dalej. Od czego zacząć i jak wszystko przygotowa, żeby było idealnie. Optymalny czas na konkretne przygotowania do ślubu i wesela to okres 12 miesięcy. Oczywiście bardzo ważne w tej sytuacji są możliwości finansowe Młodej Pary, należy dobrze się zastanowić jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten wymarzony dzień. Można się zdziwić jak wiele rzeczy może umknąć podczas przygotowań - zarezerwowanie sali i załatwienie ślubu w kościele to nie wszystko. Dlatego aby o niczym nie zapomnieć najlepiej skorzystać z pomocy kogoś doświadczonego - czytaj Agencji Esa :)

2. Sala weselna

To nie taka łatwa sprawa, jakby się mogło wydawać - wybór sali weselnej. Może być łatwiej jeśli Para Młoda konkretnie wie gdzie miałoby się odbyć wymarzone wesele - wtedy pozostają do ustalenia jedynie kwestie takie jak zarezerwowanie wolnego terminu, dogadanie kwestii finansowych i organizacyjnych. Jeżeli jednak Młodzi nie są zdecydowani i szukają odpowiedniej sali, która spełni ich wszelkie oczekiwania to czas wyboru sali może się wydłuży. Wybór wiąże się z dogadaniem ceny, dostępnością w konkretnym terminie i zakresem oraz jakością oferowanych usług. Przy wyborze i rezerwacji terminu należy już wstępnie wiedzieć ile osób planujemy zaprosi. Ma to związek z wielkością sali, która może mieć wpływ na całokształt wesela. Nie możemy wybrać zbyt dużej sali, bo stracimy urok samej uroczystości, jeżeli wybierzemy za małą, gościom może być najzwyczajniej w świecie nie wygodnie. Ustawienie stołów to również bardzo istotna kwestia. To jak chcemy ustawić stoły również może mieć wpływ na powodzenie imprezy. Ich kształt - okrągłe, prostokątne, duże biesiadne czy raczej mniejsze, bardziej kameralne. Kolejna rzecz - zastawa. Najlepiej taka, która będzie pasowała do ogólnego motywu przewodniego wesela i do reszty wystroju i charakteru sali. Istotną kwestią jest również otoczenie sali weselej. Jeżeli Waszymi gośćmi będą także dzieci - może przydałby się plac zabaw, żeby można było najmłodszym zorganizować miło czas. Jeżeli pogoda nie dopisze to należy upewnić się czy w środku jest miejsce, w którym animatorzy będą mogli zorganizować zabawy dla dzieci. Czy jest miejsce na grilla na zewnątrz np. na poprawiny. Jeżeli przewidujecie gości, którzy mają specyficzne gusta kulinarne np. Wegetarian to warto dopytać czy lokal jest w stanie przygotować specjalne menu strikte dla nich.

3. Suknia ślubna, garnitur ślubny

Ślub to ceremonia, która bez wątpliwości jest jedną z najbardziej uroczystych momentów w życiu każdej kobiety. W związku z tym Panna Młoda chce wyglądać tak aby oczy wszystkich gości były zwrócone tylko i wyłącznie na nią. Suknia ślubna oraz wszystkie dodatki mają wywołać efekt „wow”. Nie możemy również zapominać o Panu Młodym, który jest równie ważny jak i Panna Młoda i też chce wyglądać olśniewająco. Na szczęście dla Panów moda jest bardziej łaskawa i nie zmienia się tak znacząco jak w przypadku Pań. Jednak najważniejszą rzeczą o jakiej musimy pamiętać w trakcie wyboru ubioru jest to że muszą one być przede wszystkim wygodne.

4. Zaproszenia

Kiedy jest odpowiedni moment aby rozesłać zaproszenia ślubne? Optymalny okres to 2 miesiące przed ślubem. Najlepszym rozwiązaniem jest zaproszenie gości osobiście podczas umówionych wcześniej spotkań. Jeżeli mamy gości, którzy mieszkają daleko zaproszenia możemy przesłać pocztą ale po wcześniejszym telefonicznym poinformowaniu o zbliżającej się uroczystości.

5. Muzyka

Nawet najlepszy wodzirej, DJ, zespół bądź orkiestra może nie wiele zdziałać jeśli goście weselni nie będą skorzy do zabawy. Ale mając listę gości i znając przewidywany charakter wesela możemy wybrać taki repertuar muzyczny, który pomoże nam w ostatecznej decyzji w kwestii wodzireja czy zespołu.

6. Zabawy weselne

Temat coraz częściej pomijany w trakcie wesel. Niekoniecznie dobrze. Proste i niesmaczne zabawy weselne to nie jest standard. Istnieje wiele bardzo tradycyjnych, pięknych i ciekawych zabaw, które zintegrują i pozwolą się poznać gościom.

7. Alkohol

Nie ma się co oszukiwać alkohol na weselu to jedna z ważniejszych rzeczy, której nie może zabraknąć. Można powiedzie, że wódka to podstawa wesela. Ciężko wskazać jedną, najlepszą, która powinna pojawić się na stołach. Ale napewno musi być dobrze schłodzona i przystrojona. Nie zależy zapomnieć o winie do obiadu i ewentualnie piwie bądź drinkach dla gości. Ilości? Nie ma się co oszukiwać wódka to najchętniej spożywany alkohol na przyjęciu weselnym. Najczęściej zakłada się 0,5 litra na osobę. Należy doliczyć także wódkę, którą rozdaje się na „bramach” w drodze do kościoła, jako nagrodę za wygrane konkursy w trakcie wesela oraz rozdawaną w ramach podziękowań dla obsługi wesela.

8. Podziękowania dla rodziców

To także bardzo ważny moment w trakcie wesela. Choć coraz częściej spotyka się sytuacje kiedy Państwo Młodzi jednak odkładają ten ważny moment na inny czas, kiedy mogą podziękować w bardziej dogodnych warunkach - kiedy będą tylko z rodzicami. Kiedy jednak Para Młoda zdecyduje się na podziękowania to napewno jest to niezwykle wzruszająca chwila. Podziękowania powinny być szczere, płynące z głębi serca i bardzo osobiste, wtedy rodzice poczują, że ta chwila jest stworzona z myślą o nich.  Powinny wyrażać przede wszystkim miłość nawet jeśli na codzień nie rozmawiamy z rodzicami o uczuciach. Najczęściej używanym podkładem muzycznym w trakcie podziękować jest piosenka Urszuli Sipińskiej „Cudownych rodziców mam”.

9. Podróż poślubna

Pojęcie „Miesiąca miodowego” istnieje tylko w teorii. Najczęściej Para Młoda decyduje się na krótką podróż poślubną podczas której mogą odpocząć od natłoku wrażeń i emocji. Romantyczne i wyjątkowe wakacje to marzenie wszystkich Nowożeńców i wspaniały początek nowej drogi życia. W dodatku można wreszcie odetchnąć po stresie związanym z przygotowaniami do ślubu i czas na przeżycie podróży, której nigdy nie zapomną.

Do usłyszenia!