Powrót

 

Od dawien dawna maj to miesiąc, który kojarzy się nam z piękną, słoneczną pogodą i oczywiście okresem komunii. Dzieciaki już od dłuższego czasu przygotowują się w szkołach i kościołach do przyjęcia sakramentu, a razem z nimi rodzice, którzy biorą czynny udział w duchowym przygotowaniu swoich pociech do przyjęcia kolejnego sakramentu. Czy aby napewno? 

Może jeszcze do nie dawna tak było, że zarówno nauczyciele, księża jak i rodzice starali się wytłumaczyć istotę przyjęcia sakramentu Komunii swoim dzieciom. Ale mam wrażenie, że już od dłuższego czasu podejście do „całego tematu” z goła się zmieniło.

Bardzo mocno chciałabym wierzyć, że nadal to przeżycie pozostaje duchowym doświadczeniem, które każdy młody człowieczek zapamięta jako niezwykły dzień. Niestety w dzisiejszych czasach, zapamięta je, ale jako dzień, w którym zostanie zorganizowany super duży obiad dla rodziny, a nawet znajomych, i wreszcie nadejdzie najważniejsza chwila - dostaną PREZENTY!

Nie są to moje indywidualne poglądy ale fakt, który możemy obserwować co roku. Rezerwacje sal, restauracji bądź zamawianie cateringu minimum na rok przez Komunią to już standard. Całe przygotowania zaczynają się od ustalenia liczby gości, menu aż po zakup wyjątkowych, niepowtarzalnych prezentów. Mimo, że ciężko jest nam planować co będziemy robić w przyszłym tygodniu to oczekujemy, że zaraz we wrześniu, w momencie rozpoczęcia roku szkolnego, zostanie nam podany dokładny termin komunii, gdyż musimy zrobić rezerwację sali i wszystko skrupulatnie zacząć przygotowywać. W sumie szkoda, że nie można komunii robić już od czwartku, byłby większy wybór sal i terminów… :)

Ale cóż.. takie mamy czasy. Żyjemy coraz szybciej, a doba nie jest z gumy. Zatem w momencie kiedy nasze dzieci dorastają i w perspektywie najbliższego roku wiemy, że nasza pociecha będzie przystępowała do Komunii Świętej pomyślmy o tym, w jaki sposób chcielibyśmy celebrować ten ważny dzień.

Zatem:

1. Goście. Priorytetowa sprawa od której zależy wybór miejsca uroczystego obiadu,

2. Miejsce. Musimy wiedzieć czy będziemy chcieli zorganizować Komunię w wynajętej sali bądź w domu, gdzie zamówimy catering czy może jednak wolimy restaurację, w której wybierzemy menu i nie będziemy musieli się martwić o żadne szczegóły,

3. Kolejną rzeczą jest właśnie jedzenie. Catering czy gotowe menu? 

4.Fotograf i kamerzysta.

I tak naprawdę na rok przed Komunią to są najważniejsze kwestie, które musimy załatwić. Około Marca powinniśmy pomyśleć o szczegółach i detalach naszej uroczystości, a dokładniej o:

- Określeniu precyzyjnego menu.

- Ułożeniu stołów i rozmieszczeniu gości.

- Dekoracjach.

- Torcie.

- Zaproszeniach.

- Podziękowaniach dla gości.

- Stroju dla wszystkich członków rodziny.

- Prezencie.

Długa lista ale wszystko można załatwić bez nerwów mając dobry plan i harmonogram działania :)

 

Do usłyszenia!